0532 251 22 95
Facebookİnstagram

Toplu Alanlarda Sıvı Sabun Kullanımı

Toplu Alanlarda Sıvı Sabun Kullanımı
Toplu Alanlarda Sıvı Sabun Kullanımı

Toplu Alanlarda Sıvı Sabun Kullanımı

Gündelik yaşamda insanların büyük bir bölümü toplu alanlardaki lavaboları evlerindeki lavabolardan daha fazla kullanıyor. Bu durum ise akıllara halka açık lavabolarda yeterince hijyen sağlanabilir mi sorusunu getiriyor. Halka açık lavabolarda normal sıvı sabun yerine köpüklü sabun kullanılması belediyenin bu iş için ayırdığı bütçe ile daha fazla sabun alabileceği anlamına gelir. Bu durumda halka açık tuvaletler ve lavabolarda üreyebilecek olan olası zararlı organizmaların yayılması engellenmiş olur. Belediyelerin Türkiye köpük sabun üreticileri ile yapacakları anlaşmalar sonucunda köpüklü sabunlar halka açık ve toplu kullanılan alanlar için piyasanın altında bir fiyat ile temin edilebilir.

Ülkemizde Sabun Kullanımı

Geçmişe gidersek, Osmanlı döneminde Anadolu da sabunun önemli bir yer tuttuğunu görebiliriz. Osmanlı zamanı kişi başı yıllık sabun tüketimi 2,7 kg. iken günümüzde 2.2’nin altına düşmüş durumda. Ama son dönemde bazı büyük markalaşmış firmalarında atılımı ile sıvı köpük sabun kullanım oranında bir artış gözleniyor. Ülkemizde yılda yaklaşık olarak 300 bin ton tüketilen sabunun %30’luk bir bölümünü düşük kaliteli sabunlar oluşturuyor. Köpüklü sıvı sabunun tanıtılması ve yaygınlaştırılması ile birlikte bu sayı düşürülebilir ve ülkemizdeki kişi başına düşen sabun tüketim miktarı arttırılabilir çünkü köpüklü sıvı sabun diğer sıvı sabun türlerine göre daha az maliyetli olmasına karşın daha etkilidir.

Köpüklü Sıvı Sabun Çeşitleri

Birçok üründe olduğu gibi köpüklü sıvı sabunlar da kendi içlerinde farklı ürün türlerine göre ayrılmaktadır. Bazı üreticilerin köpüklü sıvı sabun içerisine el koruyucu krem, çeşitli nemlendiriciler katması sonucu sıvı el köpüğü sadece bir dezenfektan olmaktan çıkmış, el ve cilt bakımı malzemesi haline gelmiştir. Klasik sıvı sabun haricinde, el köpüğü cildi parlaklaştıran, nemlendiren ve cildin pH dengesini düzenleyen bir ürün haline gelmiştir. Ayrıca sanılanın aksine köpük sabunlar en az sıvı sabunlar kadar etkilidir. Çeşitli kullanım alanları olmasına karşın köpüklü sıvı sabunlar en çok sanayi, AVM, iş hanları ve umumi tuvaletlerde kullanılmaktadır. Köpüklü sıvı sabun kullanımının arttırılması hem ekonomiye hem de kullanıcılara fayda sağlayacaktır.

23 51
Sitede kullanılan resim ve yazılar Fim Globale aittir izinsiz kullanılamaz.
© Fim Global. 2018 tüm hakları saklıdır.
Bizi Takip Edin
Facebookİnstagram
İletişim
ÖZANKARA Sanayi Sitesi 1434. Sk. No:8 06370 Ostim / Yenimahalle - ANKARA
0312 395 60 27
pazarlama@fim.com.tr
Nano Medya