0532 251 22 95
Facebookİnstagram

Doğru El Yıkama Yöntemleri

Doğru El Yıkama Yöntemleri

 El Yıkama Yöntemleri

Geçtiğimiz yılın sonlarında Çin’de ortaya çıkan ve çok kısa bir sürede bütün Avrupa’yı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile ellerimizin temizliğine çok daha fazla önem gösterip her zamankinden çok daha fazla yıkamaya başladık. Peki, sizce ellerimizi doğru şekilde yıkıyor gereken özeni gösteriyor muyuz dersiniz? İşte bunun yanıtı yazımızda. Öncelikle el yıkamanın öneminden bahsedelim.

El Yıkamanın Önemi Nedir?

Gün içerisinde en fazla kullandığımız uzvumuz olan ellerimizden milyonlarca mikrop bakteri ve benzeri türde canlılar geçiyor ellerimizin temizliğine gereken önemi göstermezsek gün içerisinde temasta bulunduğumuz kişiler (çalışma arkadaşlarımız, okul arkadaşlarımız ailemiz…) ile birlikte mikrop bakteri kısacası enfeksiyonu el birliği ile yayabiliriz. Ellerimizi doğru ve gereken şekilde yıkamamak kendi sağlığımızın yanında toplum sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir. Ellerimizi yıkayarak kendimizi riskten koruduğumuz kadar temas halinde olduğumuz kişilerinde herhangi bir bakteri mikrop ve benzeri türlerle karşılaşma olasılığını oldukça düşürmek bizim elimizdedir.

Doğru El Yıkama Yöntemleri

El yıkamanın önemine kısaca dikkat çektikten sonra bu kısımda doğru el yıkama yöntemleri hakkında bilgiler paylaşacağız. Bahsedeceğimiz yöntemleri hem kendiniz hem de çevrenizdeki arkadaşlarınız var ise çocuğunuza bu alışkanlıkları kazandırmalısınız. El hijyeni konusunda etrafınızdaki kişilere rol model olursanız o kişilerde sizi örnek almasını sağlayarak enfeksiyon yayılma riski en aza indirilebilirsiniz. Gelelim şimdi asıl konumuza doğru el yıkama yöntemleri nelerdir?

Ellerinizin öncelikle tüm yüzeylerini ıslatarak ön temizlik aşamasını geçmelisiniz.

Ellerinize yeteri kadar aldığınız sabunu ellerinizi ovarak bütün el yüzeyine yaymalısınız.

 

Sabunu ellerinize yayarak köpürttükten sonra bir elinizi diğer elinizin üzerine koyarak parmak aralarını diğer elin parmak uçları ile ovmalısınız.

 

Ellerinizin başparmaklarını diğer elinizin avuç içine yerleştirerek döndürmeli, parmaklarınızı iyice ovarak yıkamalısınız. Bir el bittikten sonra aynı işlemi diğer el içinde gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

 

Tırnaklarınızı diğer elinizin avuç içine sürterek sabun tüm tırnakların iç kısmına ulaşana kadar yıkamalısınız.

 

El temizliğinin ardından sabun bileklere kadar ulaştırılıp bilekler iyice ovulmalıdır.

 

Ellerinizi akan su ile durulamalı ve kişisel havlunuz ile kurulamalısınız.

El yıkama süreniz en az 30 saniye olmalıdır.

El Yıkama Esnasında En Çok Yapılan 3 Hata

1.      Ellerinizi yalnızca su ile yıkamalısınız.

Günümüzde el yıkama konusunda en çok yapılan hata ne yazık ki bir çok kişinin yalnızca ellerini suyun altına tutup birkaç saniye ovalayıp tekrar çekmesi, bu işlem sadece ellerinizin temiz görünmesini sağlar fakat ellerinizde bulunan mikrop bakteri ve benzeri zararlı organizmaları yok etmeye yetmez.

 

2.      El yıkama süresinin yetersiz kalması.

Bir üst maddede belirttiğimiz hatayı yapan kişilerin hemen hemen hepsinin yaptığı hatalardan birisidir, yukarıda belirtilen gibi ellerimizi en az 30 saniye boyunca yıkamalıyız. Aksi takdirde kusursuz bir el temizliğine sahip olamayız.

 

3.      Ellerimizi yıkadıktan sonra tekrar musluğa dokunmak.

Ellerimizi yıkadıktan sonra musluğa dokunmak ellerinizi yıkamadan önceki bakteriler ile tekrar karşılaşma oranınızı arttırır. Bunun için sensörlü muslukları tercih etmelisiniz, eğer bulunduğunuz ortamdaki musluklar sensörlü değilse kağıt havlu veya kağıt mendil ile kapatmalısınız.

 

23 51
Sitede kullanılan resim ve yazılar Fim Globale aittir izinsiz kullanılamaz.
© Fim Global. 2018 tüm hakları saklıdır.
Bizi Takip Edin
Facebookİnstagram
İletişim
ÖZANKARA Sanayi Sitesi 1434. Sk. No:8 06370 Ostim / Yenimahalle - ANKARA
0312 395 60 27
pazarlama@fim.com.tr
Nano Medya